رافیک(راپیک) رشیدزاده

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمعافیت از سربازی، اراده مقدس رافیک را برای دفاع از ایران منصرف نکرد.


مشخصات

[ویرایش]

نام و نام خانوادگی: رافیك(۱) رشیدزاده
تاریخ و محل تولد:۱۴/۸/۱۳۳۷ – ارومیه
یگان- درجه و رسته: لشگر ۲۱ پیاده حمزه - سرباز- پیاده
تاریخ و محل شهادت: ۱۹/۱/۱۳۶۱- شوش جبهه عملیاتی جنوب كشور

تولد

[ویرایش]

سرباز شهید رافیك رشیدزاده در پاییز سال ۱۳۳۷ در خانواده ای زحمتكش در ارومیه چشم به جهان گشود. وی پس از چند سال، به اتفاق خانواده در تهران سكونت گزید.

تحصیلات

[ویرایش]

مقطع ابتدایی را در مدرسه ارامنه ساندخت به پایان رسانده، سپس با ادامه تحصیل در دبیرستان‌های فردوسی و بهمن، موفق به اخذ دیپلم گردید. در تابستان ۱۳۶۰ خود را به اداره نظام وظیفه معرفی کرد تا به خدمت سربازی برود اما به او گفتند به دلیل شرایط خانوادگی از خدمت سربازی معاف هستی و نیاز نیست به جبهه بروی، شرایطی که آن روزها عده ای حاضر بودند با پرداخت پول خیلی زیادی به دست آورند. اما معافیت از سربازی، اراده مقدس رافیک را برای دفاع از ایران منصرف نکرد.

شهادت

[ویرایش]

او پس از طی دوره آموزشی، به رزمندگان لشکر ۲۱ حمزه(ع) در جبهه های نبرد حق علیه باطل پیوست. رافیک بعد از هفت ماه خدمت دلاورانه در جبهه های جنگ با شهادت در عملیات کربلای۱ در نوروز سال ۱۳۶۱، به ملكوت اعلی پیوست.
پیكر پاكش پس از انتقال به تهران و انجام تشریفات مخصوص مذهبی در میان بدرقه صدها تن از شهروندان مسیحی و مسلمان تهران طی مراسمی در روز جمعه سیزدهم فروردین ۱۳۶۱ در محل قطعه شهدای ارمنی تهران به خاك سپرده شد.
ـــــــــــــــــــــــــــ
۱ – طبق اطلاعات درج شده در شناسنامه شهید، نام ایشان، راپیك می‌باشد.

منبع

[ویرایش]

بوداغیانس، آرمان، گل مریم، نشر صریر، تهران، ۱۳۸۵ ص ۲۳۹-۲۴۰جعبه ابزار